NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Биография: Нана Мускури
3193
Цветни аспекти

Биография: Нана Мускури

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г

| 13 Октомври 2024, 10:00 ч.
Биография: Нана Мускури
Биография: Нана Мускури
Снимка © AP / Vasilis Psomas

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.

Във Велико Търново бе възстановено сграфито пано на около половин век, посветено на Велчовата завера. 

То е с площ близо 67 квадратни метра, като шест от тях изцяло липсваха, а също така имаше опасност целият стенопис да рухне. Възстановителните дейности започнаха на 13 май и продължиха два месеца и половина.

Екипът, който изпълни задачата, е от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ръководител на групата бе доц. д-р Милен Джановски, а негови помощници - асистентът му докторант Христо Христов и студентът Теодор Атанасов. В продължение на около 20 дни участие в дейностите взе и синът на автора на стенописа – Христо Гелов, който пристигна от Испания, където живее.

Ръководителят на екипа доц. д-р Милен Джановски разказа, че секторът под падналата мазилка е бил отлепен от стената и при по-силен вятър е има

Изложбата „Естетика на злото“, отворена за посетители до 12 януари във виенския музей „Албертина модерн“, представя ранния творчески етап на гениалния творец Алфред Кубин, oбхващащ годините 1899 – 1904.  Показани са 100 работи от колекцията на музея, състояща се от около 1800 рисунки, които визуализират неговия мрачен свят, завладян от злото, страшното и ужасяващото.

Представени са ранните творби на Кубин, в които преобладават песимизмът, страхът и не на последно място - женомразството на художника. Изложбата е организирана по теми и започва в първата зала с „Посветени на смъртта от раждането“ и „Фатална жена“. Особено натрапчива тук е картината „Яйцето“, която изобразява скелет на бременна жена с огромен корем. До нея е разположен отворен гроб, зад който стои мрачен жътвар. Това е една от многото

„За мен е чест да видя такава прекрасна публика и такъв прекрасен спектакъл. Много съм впечатлен от режисьора, от постановката, от играта на актьорите. Внушителен град е Враца, идвам с удоволствие, защото се чувствам като у дома си“. Това каза драматургът Христо Бойчев, който беше гост на сцената снощи по повод премиерата на представлението „Полковникът и птиците“ на Драматично-куклен театър – Враца.

Имал съм постановки тук и те винаги са били сполучливи, допълни още Бойчев. По думите му пиесата е писана за една жена и шестима мъже, но за първото представление в Канада се наложило да промени текстовете, за да бъдат за един мъж и шест дами. 

Христо Бойчев излезе на сцената след края на представлението и получи аплодисментите на врачанската публика. Той беше поканен от режисьора Борис Панкин, който благодари лично, освен на артистите, т

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.

Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите. 

„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа к

Deep Zone Project събира всичките си вокали през годините – Надя, Нелина, Ева Мария, Йоанна Драгнева, Айа и Камен Во.

Събитието е на 15 ноември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Групата ще празнува и 50-ия рожден ден на DJ Dian Solo.

„Това е покана към всички, които са били част от нашите партита и са си тръгвали с усмивка и мускулна треска от танци. Нека тяхното присъствие на това специално събитие да е подарък за моя юбилей. А ние ще се погрижим да си изкарат чудесно“, казва той.

През годините Deep Zone Project е имала и хитови колаборации с някои от най-успешните български артисти, сред които са Миро, Криско, ToTo H, Деси Добрева, 100 Кила, Bisera & Lidia, кубинската изпълнителка Долорес Естрада. Част от тях също ще бъдат част о

Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски. 

Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талант проличава, когато е едва шестгодишна, а на уроци по пеене тръгва на 12 години. 

През 1950 г. Мускури е приета в Консерваторията в Атина, където изучава класическа музика с акцент върху операта. Тя обаче решава да експериментира и с джаз, увлечена от тази музика напуска Консерваторията и започва изяви в джаз клубове, като изпълнява основно песни от репертоара на Ела Фицджералд. През 1957 г. Нана Мускури записва и първата си песен - Fascination, която е на гръцки, и на английски език. 

В този период среща и гръцкия композитор Манос Хадзидакис, който е впечатлен от гласа й. Двамата започват да работят заедно, като тандемът жъне творчески успехи. През 1961 г. Нана Мускури участва в саундтрака на германски документален филм за Гърция. В резултат на това се появява сингълът на немски език White Roses from Athens, като песента е адаптирана от Хадзидакис от гръцкия фолклор. Тя постига сериозни успехи, като се продава в над един милион копия в Германия. По-късно хитът е преведен на няколко езика и се превръща в една от емблематичните мелодии на Мускури.

Изпълнителката е популярна и във Франция, където се мести да живее и пее на френски език. Сред най-известните песни на Мускури на френския е Je chante avec toi Liberté, записана през 1981 г. 

С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс. Музикантите предложиха в програмата си и Адажио из балета „Спартак“ от Арам Хачатурян и Деветата симфония на Дмитрий Шостакович. 

Юлиус Конюс създава своя Концерт за цигулка и оркестър през 1896 г. с посвещение на преподавателя в Московската консерватория Ян Хримали. Често произведението е било изпълнявано от Фриц Крайслер и Яша Хайфец, който прави първия му запис през 1952 г. Марио Хосен сподели, че не е свирил виртуозния концерт от младежките си години и с радост е посрещнал идеята на диригента Георги Димитров да се върне към него. 

Ци

Тревненският художник Цветан Колев подрежда нова изложба в столичната галерия „Контраст“.

Експозицията „Средище“ ще бъде открита на 5 ноември и ще продължи до 25 ноември, съобщават организаторите.

„Пет години след юбилейната му изложба по случай 70-годишнината му, той отново ни изненадва със своята наситена с „преживелици” камерност на живописните платна, в която детайлът, отделният момент разкриват притчово-философския си заряд в композиционното си обобщение“, казват от екипа на галерията.

„Всеки, познавайки картините на Цветан, е готов за нови предизвикателства, предложени от неговата фантазия. Говорейки за земните неща, живописта му никога не е приземена, напротив - по шагаловски извисена, одухотворена и търсеща нови пространства“, казват още те.

Цветан Колев е роден на 19 февруари 1949

Общо 16 акварелни творби на Мариана Петкова под наслов "Импресии" представят знакови места от някогашната шуменска улица „Араста“, с тяхната историческа и архитектурна ценност, с личности от възрожденската история на града и с фигурални композиции от съвременния Шумен.

Картините ще бъдат подредени във фоайето на концертната зала на местното читалище „Добри Войников-1856“, като откриването ще е в следобедните часове на 26 октомври, съобщиха от културната институция. 

„Колажната техника обединява част от творбите около идеята за първосъздателите – едно от първите читалища в България (което е „Добри Войников“ – б.а.), първия български оркестър (създаден в Шумен- б.а.) и първото театрално представление у нас (състояло се в града – б.а.), а живописните цветове въздействат с експресивност и наситеност. В експоз

Арх. Яна Павлова подрежда живописна изложба.

Експозицията е озаглавена „Цветно събуждане“ и може да бъде разгледана от днес до 30 ноември в столичната галерия „Пагане“, съобщават организаторите. 

„Любовта на арх. Яна Павлова към цвета е от детските й години. Обожавала е да рисува с часове в усамотение. През сегашния си поглед на архитект открива хармонията в този свят с познанието за форми, пространствени ефекти и цветово въздействие. Без цвят и материя за нея обектите са просто скелети и сенки. Но цветът съществува благодарение на светлината и тя желае да нарече себе си „фотограф на емоции чрез цветове“, разказват от екипа. 

Те отбелязват, че Яна Павлова завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София в катедра Обществени сгради. Посещава часовете по изобразително из

Постановката „Мистерия с кон“ на Сатиричния театър „Алеко Константинов“ – София ще бъде представена в залата на Народно читалище (НЧ) „Развитие 1896“ - Враца, на 19 ноември, съобщават от културната институция. Оттам уточняват, че текстовете са на Стефан Цанев, а пиесата не е поставяна до момента в страната. 

Режисьор  на постановката е Анастасия Събева, сценографията е на Елена Нацариду, музиката - на Калин Вельов. За хореографията на актьорите се е погрижил Александър Манджуков. В ролите публиката на Враца ще види Кирил Ефремов, Георги Спасов, Теодор Елмазов, Светлозар Начев, Елена Атанасова и Александър Григоров. 

Мускури изнася стотици концерти всяка година през цялата си кариера, която продължава повече от шест десетилетия. Тя е изкушена и от политиката, като в периода между 1994 г. и 1999 г. е член на Европейския парламент, като представлява Гърция. Нана Мускури развива и социална дейност, като през 1993 г. става посланик на добра воля на Фонда на ООН за подпомагане на децата (УНИЦЕФ) и се включва в доста инициативи, като първата е в Босна. 

До 2008 г. певицата е доста активна и на музикалната сцена. През юли 2008 г. изнася два концерта в Атина, с които иска да си вземе сбогом с публиката и да се оттегли.   

Изпълнителката обаче не може да стои далеч от сцената дейност  и се завръща през 2011 г. с концерт в Берлин, посветен на 50-ата годишнина от излизането на емблематичната песен White Roses from Athens. 

Извън сцената "чувствах, че остарявам. От това, че не пеех, се депресирах, почувствах се излишна. Непрекъснато бях болна, затова реших отново да тръгна на път", казва тя, цитирана от АФП. И по повод 80-ия си рожден ден, през 2014 г., Мускури отново поема на турне, което продължава три години. "Сцената е моят дом … Още от малка се качвах на сцената пред празна зала и мечтаех да пея. Не си представях обаче да направя кариера, още по-малко да стана известна в цял свят", споделя изпълнителката през 2016 г., цитирана от АФП. 

В навечерието на 90-ата си годишнина Нана Мускури отново казва, че планира да слезе от сцената. Тя обяви намерението си в интервю за списание "Шпигел". "Искам да направя още няколко концерта, а след това ще приключа. Мисля, че съм направила достатъчно", казва певицата. Тя е убедена,  че не трябва да се появява пред публиката си, ако не може да даде най-доброто от себе си. „Нямам право да изляза на сцената и да не пея добре, дори и публиката да ме аплодира", отбелязва Мускури.

По повод юбилея си тя ще издаде албум с някои от най-големите си хитове, записани отново с оркестър. "Когато слушам тези записи, не мога да скрия сълзите си", допълва тя пред "Шпигел". 

Нана Мускури в момента живее в Швейцария с втория си съпруг, продуцента Андре Шапел.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Цветни аспекти
3193
Цветни аспекти

Биография: Нана Мускури

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко.Това е философия.

| 13 Октомври 2024, 10:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Нана Мускури
Биография: Нана Мускури
Снимка © AP / Vasilis Psomas

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.

Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски. 

Във Велико Търново бе възстановено сграфито пано на около половин век, посветено на Велчовата завера. 

То е с площ близо 67 квадратни метра, като шест от тях изцяло липсваха, а също така имаше опасност целият стенопис да рухне. Възстановителните дейности започнаха на 13 май и продължиха два месеца и половина.

Екипът, който изпълни задачата, е от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ръководител на групата бе доц. д-р Милен Джановски, а негови помощници - асистентът му докторант Христо Христов и студентът Теодор Атанасов. В продължение на около 20 дни участие в дейностите взе и синът на автора на стенописа – Христо Гелов, който пристигна от Испания, където живее.

Ръководителят на екипа доц. д-р Милен Джановски разказа, че секторът под падналата мазилка е бил отлепен от стената и при по-силен вятър е има

Изложбата „Естетика на злото“, отворена за посетители до 12 януари във виенския музей „Албертина модерн“, представя ранния творчески етап на гениалния творец Алфред Кубин, oбхващащ годините 1899 – 1904.  Показани са 100 работи от колекцията на музея, състояща се от около 1800 рисунки, които визуализират неговия мрачен свят, завладян от злото, страшното и ужасяващото.

Представени са ранните творби на Кубин, в които преобладават песимизмът, страхът и не на последно място - женомразството на художника. Изложбата е организирана по теми и започва в първата зала с „Посветени на смъртта от раждането“ и „Фатална жена“. Особено натрапчива тук е картината „Яйцето“, която изобразява скелет на бременна жена с огромен корем. До нея е разположен отворен гроб, зад който стои мрачен жътвар. Това е една от многото

„За мен е чест да видя такава прекрасна публика и такъв прекрасен спектакъл. Много съм впечатлен от режисьора, от постановката, от играта на актьорите. Внушителен град е Враца, идвам с удоволствие, защото се чувствам като у дома си“. Това каза драматургът Христо Бойчев, който беше гост на сцената снощи по повод премиерата на представлението „Полковникът и птиците“ на Драматично-куклен театър – Враца.

Имал съм постановки тук и те винаги са били сполучливи, допълни още Бойчев. По думите му пиесата е писана за една жена и шестима мъже, но за първото представление в Канада се наложило да промени текстовете, за да бъдат за един мъж и шест дами. 

Христо Бойчев излезе на сцената след края на представлението и получи аплодисментите на врачанската публика. Той беше поканен от режисьора Борис Панкин, който благодари лично, освен на артистите, т

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.

Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите. 

„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа к

Deep Zone Project събира всичките си вокали през годините – Надя, Нелина, Ева Мария, Йоанна Драгнева, Айа и Камен Во.

Събитието е на 15 ноември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Групата ще празнува и 50-ия рожден ден на DJ Dian Solo.

„Това е покана към всички, които са били част от нашите партита и са си тръгвали с усмивка и мускулна треска от танци. Нека тяхното присъствие на това специално събитие да е подарък за моя юбилей. А ние ще се погрижим да си изкарат чудесно“, казва той.

През годините Deep Zone Project е имала и хитови колаборации с някои от най-успешните български артисти, сред които са Миро, Криско, ToTo H, Деси Добрева, 100 Кила, Bisera & Lidia, кубинската изпълнителка Долорес Естрада. Част от тях също ще бъдат част о

Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талант проличава, когато е едва шестгодишна, а на уроци по пеене тръгва на 12 години. 

През 1950 г. Мускури е приета в Консерваторията в Атина, където изучава класическа музика с акцент върху операта. Тя обаче решава да експериментира и с джаз, увлечена от тази музика напуска Консерваторията и започва изяви в джаз клубове, като изпълнява основно песни от репертоара на Ела Фицджералд. През 1957 г. Нана Мускури записва и първата си песен - Fascination, която е на гръцки, и на английски език. 

С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс. Музикантите предложиха в програмата си и Адажио из балета „Спартак“ от Арам Хачатурян и Деветата симфония на Дмитрий Шостакович. 

Юлиус Конюс създава своя Концерт за цигулка и оркестър през 1896 г. с посвещение на преподавателя в Московската консерватория Ян Хримали. Често произведението е било изпълнявано от Фриц Крайслер и Яша Хайфец, който прави първия му запис през 1952 г. Марио Хосен сподели, че не е свирил виртуозния концерт от младежките си години и с радост е посрещнал идеята на диригента Георги Димитров да се върне към него. 

Ци

Тревненският художник Цветан Колев подрежда нова изложба в столичната галерия „Контраст“.

Експозицията „Средище“ ще бъде открита на 5 ноември и ще продължи до 25 ноември, съобщават организаторите.

„Пет години след юбилейната му изложба по случай 70-годишнината му, той отново ни изненадва със своята наситена с „преживелици” камерност на живописните платна, в която детайлът, отделният момент разкриват притчово-философския си заряд в композиционното си обобщение“, казват от екипа на галерията.

„Всеки, познавайки картините на Цветан, е готов за нови предизвикателства, предложени от неговата фантазия. Говорейки за земните неща, живописта му никога не е приземена, напротив - по шагаловски извисена, одухотворена и търсеща нови пространства“, казват още те.

Цветан Колев е роден на 19 февруари 1949

Общо 16 акварелни творби на Мариана Петкова под наслов "Импресии" представят знакови места от някогашната шуменска улица „Араста“, с тяхната историческа и архитектурна ценност, с личности от възрожденската история на града и с фигурални композиции от съвременния Шумен.

Картините ще бъдат подредени във фоайето на концертната зала на местното читалище „Добри Войников-1856“, като откриването ще е в следобедните часове на 26 октомври, съобщиха от културната институция. 

„Колажната техника обединява част от творбите около идеята за първосъздателите – едно от първите читалища в България (което е „Добри Войников“ – б.а.), първия български оркестър (създаден в Шумен- б.а.) и първото театрално представление у нас (състояло се в града – б.а.), а живописните цветове въздействат с експресивност и наситеност. В експоз

Арх. Яна Павлова подрежда живописна изложба.

Експозицията е озаглавена „Цветно събуждане“ и може да бъде разгледана от днес до 30 ноември в столичната галерия „Пагане“, съобщават организаторите. 

„Любовта на арх. Яна Павлова към цвета е от детските й години. Обожавала е да рисува с часове в усамотение. През сегашния си поглед на архитект открива хармонията в този свят с познанието за форми, пространствени ефекти и цветово въздействие. Без цвят и материя за нея обектите са просто скелети и сенки. Но цветът съществува благодарение на светлината и тя желае да нарече себе си „фотограф на емоции чрез цветове“, разказват от екипа. 

Те отбелязват, че Яна Павлова завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София в катедра Обществени сгради. Посещава часовете по изобразително из

Постановката „Мистерия с кон“ на Сатиричния театър „Алеко Константинов“ – София ще бъде представена в залата на Народно читалище (НЧ) „Развитие 1896“ - Враца, на 19 ноември, съобщават от културната институция. Оттам уточняват, че текстовете са на Стефан Цанев, а пиесата не е поставяна до момента в страната. 

Режисьор  на постановката е Анастасия Събева, сценографията е на Елена Нацариду, музиката - на Калин Вельов. За хореографията на актьорите се е погрижил Александър Манджуков. В ролите публиката на Враца ще види Кирил Ефремов, Георги Спасов, Теодор Елмазов, Светлозар Начев, Елена Атанасова и Александър Григоров. 

Мускури изнася стотици концерти всяка година през цялата си кариера, която продължава повече от шест десетилетия. Тя е изкушена и от политиката, като в периода между 1994 г. и 1999 г. е член на Европейския парламент, като представлява Гърция. Нана Мускури развива и социална дейност, като през 1993 г. става посланик на добра воля на Фонда на ООН за подпомагане на децата (УНИЦЕФ) и се включва в доста инициативи, като първата е в Босна. 

До 2008 г. певицата е доста активна и на музикалната сцена. През юли 2008 г. изнася два концерта в Атина, с които иска да си вземе сбогом с публиката и да се оттегли.   

Изпълнителката обаче не може да стои далеч от сцената дейност  и се завръща през 2011 г. с концерт в Берлин, посветен на 50-ата годишнина от излизането на емблематичната песен White Roses from Athens. 

Извън сцената "чувствах, че остарявам. От това, че не пеех, се депресирах, почувствах се излишна. Непрекъснато бях болна, затова реших отново да тръгна на път", казва тя, цитирана от АФП. И по повод 80-ия си рожден ден, през 2014 г., Мускури отново поема на турне, което продължава три години. "Сцената е моят дом … Още от малка се качвах на сцената пред празна зала и мечтаех да пея. Не си представях обаче да направя кариера, още по-малко да стана известна в цял свят", споделя изпълнителката през 2016 г., цитирана от АФП. 

В навечерието на 90-ата си годишнина Нана Мускури отново казва, че планира да слезе от сцената. Тя обяви намерението си в интервю за списание "Шпигел". "Искам да направя още няколко концерта, а след това ще приключа. Мисля, че съм направила достатъчно", казва певицата. Тя е убедена,  че не трябва да се появява пред публиката си, ако не може да даде най-доброто от себе си. „Нямам право да изляза на сцената и да не пея добре, дори и публиката да ме аплодира", отбелязва Мускури.

По повод юбилея си тя ще издаде албум с някои от най-големите си хитове, записани отново с оркестър. "Когато слушам тези записи, не мога да скрия сълзите си", допълва тя пред "Шпигел". 

Нана Мускури в момента живее в Швейцария с втория си съпруг, продуцента Андре Шапел.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.